PVC Doğrama

PVC Doğrama

Pencere Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fiyat araştırması yaparken aynı niteliği taşıyan ürünleri kıyaslayın.
Unutmayın, pencerenin ömrü bina ile eşit olacaktır ve yanlış seçim çok pahalıya patlar!
PVC Doğrama Pencerenizi muhakkak garanti belgesi olan ürünlerden seçin.
Sözleşme yapın, hangi profil serisinin, hangi aksesuarın ve hangi kalınlıkta destek sacı kullanılacağını belirterek sözleşmeyi düzenletin.

PVC ve Sağlık

PVC’nin insan sağlığına zararlı etkilerinin olduğu söylemi, iddiadan öteye geçememiştir. Bu konuda hiçbir bilimsel kaynak yoktur. Yumuşatıcı katılmamış Poli Vinil Klorür (Sert PVC) ve katkılarından ekstrüzyon metodu ile elde edilen profiller ve bu profillerden mamul kapı ve pencere sistemlerinin çevre ve insan sağlığına zararlı etkilerinin olması söz konusu değildir. Üretimiz gerçekleştirildiği ekstrüzyon ünitelerinde toz halindeki hammaddeler plastiviye edilerek içerisindeki aktif maddelerin inaktif duruma geçmeleri ve kimyasal reaksiyonlarını tamamlamaları sağlanmaktadır. PVC Doğrama Üretimden sonra belirli kimyasal maddelere ve aşırı ateşe maruz bırakılmadıkları sürece bir kimyasal reaksiyon göstermezler. PVC Doğrama Geri dönüşüm özelliği de çevreye atık bırakma tehlikesini ortadan kaldırmaktadır. Profil yüzeyinde herhangi bir kimyasal madde ya da gaz bulunmadığı için temas halindeki kişiye toksit veya kanserojen etki yapması mümkün değildir. Kaldı ki, günlük hayatta kullandığımız PVC ve katkılarından mamul; televizyon, müzik setleri, bilgisayar, uzaktan kumanda aletleri, cep telefonları, gözlük çerçeveleri, tıbbi cihazlar, pratik yemek kaplan gibi ürünler yanında, PVC kapı-pencere sistemlerinin insan hayatındaki yeri ve insan ile teması daha az yer tutmaktadır.

Kapı ve Pencerede Destek Sacının Önemi

PVC Doğrama kapı-pencere profil üretiminde sağlamlık ve güvenlik açısından kullanylan destek sacının büyük önemi vardır. Çünkü PVC profilin direnci tek başına sağlaması mümkün değildir. Profilin direncini sağlayan asıl etken destek sacı ve bunun kalitesidir. Destek saclarının profille ve birbirleriyle bağlantıları, sistemin sorunsuz çalışmasında önemli rol oynuyor.

PVC Doğrama

Kapalı mekanların ısıtılması ve soğutulmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, mekanın yapı elemanlarının ısı iletkenlik özelliğidir. Bina içi ısıtma ve soğutma veriminin yükseltilmesi için seçilecek en etkin yollardan biri tercihen “yalıtkan” malzemelere yönelik olmasıdır. PVC bu malzemelerden biridir. PVC`nin ısı iletkenlik katsayısı 0,13 kcal/mh C0 dir. Aynı tabloda metallerin yüksek düzeyde iletken bir malzeme olduğu ise çok açık bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle Bayındırlık Bakanlığının, 30 Ekim 1981 tarihli yönetmenliği ile Türkiye çapında doğrama malzemesi olarak metal kullanımı kısıtlanmıştır. PVC Doğrama kullanıldığı zaman;

Pencerelerdeki ısı kaybı, ahşaba göre %33-35, normal alüminyum doğramaya göre ise %25-39 oranında azalmaktadır.
Kalorifer tesisatında özellikle radyatör dilimi ve grubu azalmakta, kazan küçülmekte, ısınma ve tesisat malzemeleri düşmektedir. Diğer malzemelerin çift camlı maxsimum ısı yalıtım değerleri ise tabloda görülmektedir.
Pvc Pencere Sisteminde Isıcam kullanıldığında ısı yalıtım değeri 2.5 W/m K. Olan bu değer çoğu Avrupa ülkesinde kabul edilen standart değerlerin üzerindedir.
Pvc Pencere Sisteminde ısı tasarrufu ise %46 dır.