Arkası Düz Menfez

arkasıdüz

Arkası Düz Menfez, banyo ve WC havalandırmalarında kullanılır. Arkası düz olduğundan kapatılacak boşlukla ilgili geniş bir tolerans sunar. Arkası sinek, böcek v.s. koruyuculudur. Çift taraflı bant sayesinde kolayca monte edilebilir. Kol kumandası vasıtasıyla hava ayarı yapılır.

Yaşadığımız kapalı mekanların sağlık ve temizlik açısından hava kalitesini düzenlemede önemli fayda sağlayan menfezler küçük aletler olarak görülmelerine rağmen büyük bir işlev görürler. Yeni yapılan evlerin büyük çoğunluğunda özellikle banyo ve mutfak duvarlarında menfezlerin rahat kullanılması için menfez delikleri bulunmaktadır. Menfezler buralara takılarak hava akışını sağlıklı bir şekilde yapma görevini üstlenirler. Eski evlerin çoğunluğunda göz ardı edilmiş bir detay olan sürekli havalandırma ihtiyacı da mevcut duvar veya pencerelere yeni menfezlerin monte edilmesi ile uygun bir şekilde giderilmeye başlanmıştır.

Alüminyum veya sert plastik malzemeden imal edilen bu sistemler alüminyum iskelet üzerine plastik kaplama şeklinde de üretilebilir. Renk seçeneği olarak klasik bir şekilde beyazın tercih edildiği bu sistemler elektrostatik boya ile boyanırlar. Çevremizde ev malzemeleri satan her mağazada rahatça bulabileceğimiz menfezlerin fiyatları da çok ucuz olmasıyla birlikte takılacak yeni bir yapı konusunda masraflı iş olarak duvar veya camın delinmesi işlemini söyleyebiliriz. Estetik yapı, dekorasyon, kullanım alanı gibi detaylara göre değişiklik gösteren farklı çeşitleri bulunmaktadır. Buna göre şekil özelliklerine göre ayırabileceğimiz yapı çeşitlerine bakacak olursak :

Bu sistem çeşitlerinin en sık kullanılan modeli olarak daha çok banyo ve tuvaletlerde gördüğümüz kanatlı ya da bölmeli sistem olarak geçen kare modellerdir. Bu modellerin üzerinde bulunan kanatlar bir kol yardımıyla açılıp kapanarak havalandırma seviyesini kontrol etmemizi sağlanır. Bu kanatların arkasında bir de alüminyum kafes bulunur. Bu sayede kanatların açık olduğu anlarda zararlı canlı cansız varlıkların girmesi engellenir.

Genelikle salon veya mutfaklarda kullanılan bir menfez türü olarak dairesel menfezi veririz. Diğer modele göre çok daha basit olan bu menfez çeşidinde sadece dairesel bir plastik yapı ve dairenin içerisinde kafes şeklinde parmaklıklar bulunmaktadır. Hava akışının girmesi ve zararlı maddelerin engellenmesini sağlayan bu menfezler genellikle duvarda açılan yuvarlak deliklere ya da pencerelerin üst kısmına yerleştirilir. Hava akımının etkisini artırması amacıyla içlerine dışarıdan gelen rüzgarla dönmesini sağlayacak bir pervaneli sistem de konulabilir.